טיפולי אקנה

טיפולי אקנה

אקנה, המכונה בעברית חטטת, היא מחלת עור שכיחה מאוד בקרב בני נוער, אך יכולה להופיע גם להימשך עד גיל 40. אקנה היא דלקת כרונית של בלוטות השומן. כאשר ישנה הפרשה יתרה של שומנים מבלוטות החלב בעור, זקיקי השיערות עלולים להיסתם. הנקבוביות הסתומות הן כר פורה להיווצרות של חיידק האקנה. החיידק גורם לתופעה דלקתית שבאה לידי ביטוי בפצעי אקנה. בדרך כלל הפצעים מופיעים בפנים, באזורים העשירים בבלוטות חלב כמו המצח, האף, הלחיים והסנטר. יחד עם זאת, הפצעים יכולים להופיע גם באזורים אחרים ולהתפשט לגב, לחזה, למחשוף ולכתפיים.

מהם הגורמים לאקנה?

אקנה היא בדרך כלל תופעה תורשתית. בין הגורמים לאקנה ניתן למנות שינויים הורמונליים כמו למשל בזמן מחזור או בבגרות המינית, מתח נפשי, הצטברות של תאי עור מתים, גירוי העור, חיידקים בנקבוביות העור ונטילת תרופות המכילות סטרואידים.

אני מציעה בקליניקה שלי טיפולי אקנה יעילים נגד חיידק האקנה, המרפאים את העור מהדלקת. טיפולי אקנה מתבצעים בהתאם לסוג האקנה ממנו סובל המטופל.

מהי תופעת פוסט אקנה?

לאחר טיפולי אקנה וריפוי מהדלקת, ישנם מטופלים הנאלצים להתמודד עם תופעת פוסט אקנה. מדובר בהופעה של צלקות וסימני אקנה המופיעים במקום שבו היו פצעים. הצלקות שכיחות בעיקר בקרב אנשים שסבלו מאקנה ציסטית הפוגעת במרקם העור ומאופיינת בכיסי מוגלה. טיפול שגוי באקנה כמו ״פיצוץ״ של הפצעים בידיים לא נקיות עלול לגרום לפגיעה בשכבת הדרמיס (השכבה הפנימית של העור), ולהיווצרות של צלקות.

למרבית המטופלים שסובלים מפוסט אקנה יש צלקות קטנות, אך בקרב 2 אחוז מהם הצלקות נוטות להיות גדולות ועמוקות. צלקות אקנה אף עלולות להחמיר עם הזדקנות העור. הסיבה לכך היא שעם השנים חלה ירידה בייצור האלסטין והקולגן בעור, וכך פוחתת כמות השומן התת עורי. סימני אקנה עלולים לגרום לפגיעה רבה בערך העצמי ולתחושת חוסר ביטחון, לגרום להסתגרות חברתית של הסובלים מהצלקות ואף להוביל למצבי קיצון של חרדה ודיכאון. החדשות הטובות הן שיש לכך פתרון. אני מציעה בקליניקה שלי מגוון טיפולים לפוסט אקנה המסייעים להעלמת הצלקות.

אילו סוגי צלקות אקנה קיימות?

  • צלקות Ice-pick (חטטים) – אלו צלקות האקנה הנפוצות ביותר. הצלקות נראות כמעין ״בורות״ עמוקים על פני העור.
  • צלקות מורמות – אלו צלקות המופיעות בקו הסנטר.
  • צלקות Rolling – צלקות הגורמות למראה גלי בעור.
  • צלקות צבע – צלקות אקנה המאופיינות בגוון אדום או חום.
  • צלקות Boxcar (צלקות זווית) – צלקות עמוקות או שטחיות שמופיעות באזור הלחיים והרקות.

בדרך כלל המטופלים סובלים מכמה סוגי צלקות שונים ולכן חשוב להתאים את הטיפול בהתאם לסוג הצלקת.

אם גם אתם סובלים מאקנה או מסימני פוסט אקנה, אני מזמינה אתכם להגיע לקליניקה שלי. אני מתמחה במגוון טיפולי אקנה ובטיפולי העלמת צלקות אקנה שיעניקו לכם עור פנים חלק ויפה.

גלילה למעלה